לידת ואקום

מידע על לידת מכשירים

קורסי הכנה ללידה

לידת ואקום הינה לידה מכשירנית בה משתמשים כאשר ישנה תקיעות בלידה וסימנים למצוקה עוברית, או בשל סיבות הקושרות ליולדת כגון מחלות אשר בעטיין מומלץ כי היולדת לא תילחץ, תשישות כתוצאה מלידה ארוכה או שימוש באפידורל המרפה את שרירי הרחם והאגן ומקשה על הלחיצה.

ואקום, או "שולפן ריק" בעברית, נמצא בשימוש משנת 1957. זוהי למעשה משאבה קטנה המחוברת לצינוק גומי עליו ידיות משיכה ובקצה שלו כובעון מפלסטיק או מתכת. הואקום, או היניקה, גורמים לכך שהכובען יצמד לראש העובר ובכך אפשר יהיה למשוך אותו כלפי מטה. הרופא מוודא שרק ראש העובר נתפס בגביע, ובהדרגה מעלה את עוצמת היניקה. בזמן ציר היולדת לוחצת והרופא מושך בידיות האחיזה. לרוב בביצוע לידת ואקום אין צורך בביצוע חתך חיץ שכן הכובעון קטן ומוחדר בקלות לנרתיק היולדת.

במרבית מקרי לידת ואקום, נולדים התינוקות עם סימן אדום על הקרקפת וכיפה בולטת שהיא תוצאה של שטף דם תת עורי הנוצר מהשימוש בואקום. בליטה זו נעלמת תוך כמה ימים עד שבועות, אך במקרים נדירים יכולה להצטבר במקום כמות דם אשר תגרום לאנמיה ובמקרים יותר שכיחים תיתכן צהבת ילודים.


איריס לי-דר - מדריכת הכנה ללידה, דולה (תומכת לידה) ומלווה לאחר לידה. פסיכולוגית בשירותי הייעוץ לסטודנט, אוניברסיטת בן גוריון.
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד


© כל הזכויות שמורות, 2011-2015 Tnok.co.il – פורטל הריון ולידה