הריון

הריון הוא תקופה קסומה בחייה של כל אישה – חיים חדשים גדלים בתוכך ובקרוב יצטרף גם חבר חדש וחמוד למשפחה. יש גם צדדים קצת פחות קסומים בתקופת ההריון – בחילות, כאבי גב ועוד. החדשות הטובות הן שלא כל הנשים סובלות מדברים אלו ובכל מקרה – הכל עובר עד סוף ההריון!

כניסה להריון

כניסה להריון מתרחשת עקב תהליך הפרייה שמתרחש לרוב בעקבות קיום יחסי מין סביב מועד הביוץ של האישה. אם אכן מתבצעת הפרייה, מתחיל תהליך מדהים של התפתחות ההריון החל מתא אחד בהתחלת ההריון ועד שמצטרף ילדון חדש למשפחה תשעה חודשים מאוחר יותר.

הפריה

פעם בחודש מתרחש ביוץ בגוף האישה. בתהליך זה ביצית נודדת מן השחלה אל החצוצרה שם היא ממתינה לזרע שיפרה אותה. אם מקיימים יחסי מין סביב מועד ה ביוץ יכולה להתרחש הפרייה כלומר מפגש בין זרע וביצית המתחיל את תהליך של ההריון. לא תמיד מתרחשת הפרייה אולם אם כן, רחם האישה מתחיל להכין את עצמו לקליטת העובר ולהתפתחות ההריון. אם אין הפרייה מופיע דימום הנקרא וסת או מחזור חודשי.

השתרשות

בעקבות ההפרייה מתחילה התחלקות של תאים עד שמעין כדור של תאים מגיע לרחם ומתחפר לתוך הדופן. התחפרות זו נקראת השתרשות הריון והיא לעיתים מלווה בדימום קל. כדור התאים מתחלק בשלב זה לשניים. חלק אחד הוא העובר ואילו חלקו השני מתפתח להיות השליה שתזין את העובר במהלך ההריון. בעקבות ההשתרשות גופך יתחיל להפריש הורמון שבעזרתו ניתן לאשר שיש הריון באמצעות בדיקת הריון ביתית .

התפתחות ההריון

אם מדובר בהריון תקין (יש גם מקרים אחרים כמו הריון חוץ רחמי לדוגמא), משלב זה מתחיל העובר להתפתח כדי שיהיה מוכן לצאת לאוויר העולם בקרוב. גם האם וגם העובר עוברים שינויים מדהימים שמטרתם לאפשר התפתחות תקינה של העובר תוך כדי שמירה על בריאות האם. התפתחות הריון תקינה תלווה בעלייה במשקל של האם שמזינה את העובר לאורך ההריון. העובר מצידו מתפתח והופך ליצור אנושי מדהים והכל תוך תשעה חודשים.

שבועות הריון

ישנם 40 שבועות הריון ששווים לתשעה חודשים בערך. נהוג לספור את ההריון בשבועות משום שאת הבדיקות השונות יש לבצע בשבוע ההריון הנכון. חשוב מאוד לדעת בכל רגע מה שבוע ההריון שלך ולבצע בהתאם בדיקות הריון לפי שבועות.  מחשבון הריון יסייע לך לעקוב אחר שבועות ההריון ולבצע בזמן את בדיקות ההריון השונות.

בדיקות הריון

חשוב מאוד לשמור על מעקב הריון ולבצע את בדיקות ההריון, כל אחת במועדה ואצל רופא מנוסה ומקצועי. באמצעות בדיקות ההריון ניתן לוודא את תקינות ההריון ואת בריאות העובר. בדיקות הריון כוללות בדיקות דם שונות (חלבון עוברי והעמסת סוכר למשל) וכן בדיקות אולטראסאונד כמו בדיקת שקיפות עורפית , בדיקת סקירת מערכות , בדיקת מי שפיר , צ'יפ גנטי ועוד.

הריון בסיכון גבוה

על אף השם המאיים, בטיפול ובמעקב נכונים, רוב ההריונות בסיכון גבוה מסתיימים בלידה של ילד בריא תוך שמירה על בריאות האם. הריון בסיכון גבוה יכול לנבוע מסיבות הקשורות באם, בעובר או בשלייה. גם הריון מרובה עוברים (כמו הריון תאומים ) מסווג כהריון בסיכון גבוה. חשוב לאבחן הריון בסיכון משום שהוא דורש השגחה מקצועית וקפדנית כאשר לכל מצב ולכל יולדת ניתן טיפול המתאים לה.

הריון מדומה

ישנו מצב נדיר מאוד שבו כל תסמיני ההריון מתרחשים בגוף האישה – המחזור החודשי מפסיק, החזה גדל, מופיעות בחילות, אפילו הבטן גדלה – על אף שאין הריון. מצב זה נקרא הריון מדומה והוא קורה כאשר האישה בטוחה שהיא בהריון והגוף שלה מגיב בהתאם, על אף שאין סיבה פיזיולוגית לכך. כאמור, זהו מצב נדיר מאוד, וניתן לוודא אם מדובר בהריון מדומה באופן חד משמעי בעזרת בדיקת דם ו/או אולטראסאונד.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד


© כל הזכויות שמורות, 2011-2015 Tnok.co.il – פורטל הריון ולידה