צירים

מידע על שלבי הלידה

קורסי הכנה ללידה

כבר בשליש השני להריון, נשים רבות מתחילות לחוות צירים. בשלב כל כך מוקדם בהריון, כמעט בטוח שהצירים הללו אינם מעידים על לידה מתקרבת, אלא מהווים צירים מדומים. הצירים "האמיתיים" הם אלו שמופיעים קרוב למועד הלידה, אך גם הצירים המדומים, המכונים גם צירי ברקסטון- היקס, עשויים לכאוב.

צירים מדומים - צירי ברקסטון היקס

כבר במהלך ההריון, באמצע השליש השני, כפי שנשים רבות מספרות, מתחילים להופיע צירים. צירים אלו מורגשים כהתכווצויות או מעין התקשות של הבטן, והם בדרך כלל אינם סדירים. מכיוון שהם אינם מובילים ללידה, הם מכונים צירים מדומים אף כי הם בהחלט מורגשים ועלולים גם להכאיב, אם כי בדרך כלל כאב זה מוגבל לאזור הבטן.

מדוע, אם כן, מתרחשים הצירים המדומים?
הלידה, שנמצאת עוד במרחק זמן מה, היא אירוע לא קל המאמץ מאוד את גוף האישה. כאשר היא תתרחש, ההתכווצויות החזקות ברחם, אותם אנו מכנים צירים, יסייעו לעובר לעבור בתעלת הלידה בדרכו החוצה. על מנת שהרחם יהיה מוכן לפעילות זאת, הוא צריך להתאמן, ואת זה בדיוק הוא עושה בצירי הברקסטון-היקס, הצירים המדומים.

על אף שרחוק ממועד הלידה, סביר להניח שהצירים אותם את מרגישה הם מדומים, חשוב שתדעי מתי כדאי לך להגיע לבדיקה בכל מקרה:

  • אם הצירים כואבים במיוחד והכאב אינו מוגבל רק לבטן אלא מתפשט גם לגב התחתון.
  • אם הצירים מופיעים בזמנים סדירים, או אם הם באים בתכיפות גדולה מאוד.
  • אם הצירים מלווים בהפרשות.

צירים אמיתיים - צירי לידה

צירים המופיעים קרוב למועד הלידה, ומטרתם לסייע לעובר לצאת החוצה, נקראים 'צירי לידה'. קשה להגדיר בדיוק כיצד יש להבדיל בין הצירים המדומים לבין צירי הלידה. נאמר רק שצירי הלידה בדרך כלל כואבים הרבה יותר והכאב מורגש בכל הגוף ובמיוחד בבטן ובגב התחתון. מעבר לזאת, לרוב צירי הלידה יגיעו קרוב למועד הלידה המשוער, כלומר משבוע 37 ואילך. כמובן שיש מקרים חריגים ולכן יש להיות ערים לכל התרחשות.

כדי לזהות אם מדובר בצירי לידה וזוהי אינה "אזעקת שווא", חשוב למדוד את התזמון בין שני צירים עוקבים ואת אורכו של כל ציר. לשם כך שבי בשקט והתחילי למדוד כאשר מתחיל לך ציר. הפסיקי את המדידה ורשמי כמה ארך הציר. עתה, תמדדי את הזמן עד שמתחיל הציר הבא (כלומר, הזמן בין סוף ציר אחד עד לתחילת הציר הבא). כאשר הזמן בין הצירים הוא פחות או יותר קבוע והוא בן 3-5 דקות, וכאשר אורכו של הציר עצמו הוא בין 45 שניות לדקה, כדאי להגיע לבית החולים.

אם תגיעו מוקדם מדי, יקרה אחד משני דברים. או שישלחו אתכם הביתה, או שתאלצו להמתין בבית החולים זמן רב מאוד. לכן, כדאי שתיקחו רגע על מנת למדוד זמנים ולקבוע באיזה סוג צירים מדובר.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד


© כל הזכויות שמורות, 2011-2015 Tnok.co.il – פורטל הריון ולידה