דמי לידה

כל אישה שיולדת בישראל רשאית לצאת לחופשת לידה שכיום עומדת על 26 שבועות. במשך 14 שבועות מתוך ה-26 היא רשאית גם לקבל דמי לידה המשולמים לה מביטוח לאומי. דמי הלידה מפצים בעצם את האישה על כך שהיא אינה עובדת וגובהם זהה לשכר שהיא קיבלה לפני הלידה. כמובן שישנם תנאים מסוימים שחייבים לעמוד בהם וכן יוצאים מהכלל. ננסה להעביר את הדברים העיקריים בכתבה זו.

מי זכאית לקבל דמי לידה?

תקופות עבודה הן תקופות שעבורן שולמו עלייך דמי ביטוח לאומי (או שאת שילמת בעצמך אם את עצמאית). אם כך, מתי את זכאית לדמי לידה מלאים ומתי רק לדמי לידה חלקיים? התשובות פה:

  • אם עבדת 10 חודשים מתוך 14 החודשים שקדמו ליום הלידה או עם עבדת 15 חודשים מתוך 22 החודשים שקדמו ליום הלידה - את זכאית לדמי לידה מלאים השווים לגובה שכרך לאורך 14 שבועות.
  • אם עבדת 6 חודשים מתוך 14 החודשים שקדמו ליום הלידה - את זכאית למחצית מדמי הלידה, כלומר גובה שכרך לאורך 7 שבועות.

דמי לידה במקרים של לידה מרובת עוברים

  • אם את זכאית לדמי לידה מלאים (14 שבועות) תוכלי להאריך את חופשת הלידה בשלושה שבועות עבור כל תינוק נוסף, וכן לקבל דמי לידה עבור ההארכה.
  • אם את זכאית למחצית מדמי הלידה מלאים (7 שבועות) תוכלי להאריך את חופשת הלידה בשבועיים עבור כל תינוק נוסף, וכן לקבל דמי לידה עבור ההארכה.

דמי לידה במקרה של אשפוז של היולדת או התינוק

  • אם את או תינוקך אושפזתם לתקופה של 15 ימים לפחות ואם את זכאית לדמי לידה מלאים (14 שבועות) תוכלי להאריך את חופשת הלידה בארבעה שבועות, וכן לקבל דמי לידה עבור תקופה זו.
  • אם את או תינוקך אושפזתם לתקופה של 15 ימים לפחות ואם את זכאית למחצית מדמי הלידה מלאים (7 שבועות) תוכלי להאריך את חופשת הלידה בשבועיים, וכן לקבל דמי לידה עבור תקופה זו.

בנוסף, אם התינוק שלך מאושפז בבית החולים לתקופה העולה על 6 שבועות, תהיי זכאית לתקופה נוספת של חופשת לידה, הכוללת גם דמי לידה עבורה.

אלה הם עיקרי הדברים העוסקים בנושא דמי לידה. כמובן שיש מקרים מורכבים יותר ואם זהו המצב עבורכם, אנו ממליצים לכם לפנות ישירות לביטוח לאומי על מנת לקבל את התשובות המלאות. על מנת לקבל את דמי הלידה, יש למלא טופס הנקרא טופס תביעה לדמי לידה אותו ניתן להוריד ישירות באתר ביטוח לאומי. את הטופס ניתן לשלוח בדואר או להביאו ישירות לאחד מסניפי ביטוח לאומי, ויש לצרף אליו אישור לידה אותו אתם מקבלים מבית החולים.

מידע נוסף

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד


© כל הזכויות שמורות, 2011-2015 Tnok.co.il – פורטל הריון ולידה