לידה

לידה היא פרק הסיום הדרמטי בסיומו של תהליך ההריון שאורך כתשעה חודשים לא פשוטים אך קסומים. עם כל הקושי שכרוך בלידה ועם כל החששות שקיימים לקראתה, הלידה היא בסופו של דבר חוויה מדהימה. גם אם קשה לך, זיכרי שבסוף הלידה את תזכי למתנה הגדולה מכל – לאחוז את התינוק לו חיכית זמן רב כל-כך בידייך.

מקום הלידה

בניגוד לעבר אז כל הלידות היו מתרחשות בבית החולים, היום נשים רבות בוחרות בלידה בבית. כמובן שלכל אחת מהבחירות יש יתרונות וחסרונות. בסופו של דבר, כל אישה תבחר את מקום הלידה המועדף עליה בעיקר לפי הרגשתה הפנימית.

לידה בבית חולים

גם כיום, רוב הנשים בוחרות ללדת בדרך המסורתית – בבית חולים. היתרון הגדול בביצוע לידה בבית חולים היא האפשרות לקבלת סיוע רפואי אם יש צורך בכך. בנוסף, בבית חולים ניתן לקבל משככי כאבים כמו אפידורל . חלק מהנשים יראו בכך יתרון וחלק יראו בכך חיסרון. יש הבדלים משמעותיים בין חדרי לידה בבתי חולים שונים ולכן חשוב שתבדקו ותבחרו את בית החולים המועדף עליכם לשם לידה.

לידה בבית

אם אין כל מניעה רפואית, ניתן ללדת גם בבית ולמעשה יותר ויותר נשים בוחרות באפשרות זו בשנים האחרונות. על אף הדיעה הרווחת, הנתונים מצביעים על כך שלידה בבית אינה מסוכנת יותר מלידה בבית חולים. לידה בבית לא מתאימה לכל אחת ואישה שבוחרת באפשרות זו חייבת להיעזר במיילדת מקצועית ומנוסה לשם כך.

תהליך הלידה

לידה הינה תהליך שיכול להתרחש במהירות אך גם יכול לארוך שעות רבות. תהליך הלידה מתחלק לשולשה שלבים עיקריים המתחילים בצירי הלידה, ממשיכים ביציאת התינוק לאוויר העולם ומסתיימים בפליטת השלייה מגוף האישה.

התחלת הלידה

התחלת הלידה מתחלקת גם היא לשלושה תתי-שלבים ובמהלכם מתחילות התכווצויות ברחם הנקראות צירי לידה . בשלב זה צוואר הרחם מתקצר ונמשך כלפי מעלה לכיוון קרקעית הרחם. בנוסף, מתרחשת פתיחה של צוואר הרחם ולמעשה סיום שלב התחלת הלידה הוא כאשר פתיחת צוואר הרחם מגיעה ל-10 סנטימטרים.

אמצע הלידה

אחרי הסערה של שלב הצירים, שלב אמצע הלידה מתחיל במעין שקט ושלווה. בזמן זה כדאי לאישה היולדת להירגע ולתת לבן הזוג לפנק אותה.

לאחר מכן מתחיל שלב אקטיבי נוסף שהוא למעשה גולת הכותרת של הלידה. הרחם מתחיל לדחוף את העובר כלפי מטה. כאשר ראש התינוק מגיע לפתח הנרתיק (הכתרה) את כבר קרובה מאוד לסיום הלידה. כאשר הוא ייצא לאוויר העולם תוכלי להחזיק אותו סוף סוף ולנשום לרווחה.

 

(ראו עוד: הפירוט המלא של מהלך הלידה ומה קורה לגוף שלנו)

סוף הלידה

התינוק כבר בחוץ אך חבל הטבור עדיין מחבר אותו אלייך דרך השלייה. השלייה עצמה נפרדת לאיטה מדופן הרחם והיא יוצאת מהגוף כאשר סיימה את תפקידה. בשלב זה חותכים את חבל הטבור (לפעמים הבעל מתכבד בכך) ואם רציתם, בשלב זה נלקח גם דם טבורי לשימור. שלב זה בלידה הוא כבר רגוע ושליו ויכול לארוך עד כשעה.

כאבים במהלך לידה

החשש העיקרי של נשים בהריון כאשר הן מתקרבות למועד הלידה הוא מכאבים במהלך הלידה. ראוי לומר שבדרך כלל לידה כרוכה בכאבים, הבאים לידי ביטוי בעוצמות שונות אצל נשים שונות. חשוב לזכור שרבות עברו את זה גם לפנייך ושהכל בסוף עובר. בנוסף, קיימים כיום גם משככי כאבים רבים שהמוכר מביניהם הוא האפידורל. ישנן גם נשים הבוחרות בלידה טבעית בה אין שימוש במשככי כאבים. הבחירה היא אישית וכל בחירה היא טובה!

סיבוכים בלידה

במהלך כל לידה יכולים להתרחש סיבוכים שונים שיכולים לנבוע מסיבות הקשורות באם או בעובר. ישנם סיבוכי לידה קלים יחסית שאותם ניתן לפתור באמצעות חילוץ העובר תוך שימוש במכשירים ( לידת ואקום או לידת מלקחיים ). סיבוכים בלידה שהם קשים יותר כוללים ירידה לא מוסברת בדופק העובר, הסתבכות בחבל הטבור ועוד. במקרה הצורך העובר ייולד בניתוח קיסרי.

זירוז לידה

לעיתים לידה שכבר החלה "נתקעת" מסיבות שונות. במצב כזה ניתן לבצע זירוז לידה שהוא קידום התהליך באמצעים שונים – חלקם טבעיים וחלקם מלאכותיים. חשוב להבין שלא תמיד כדאי למהר לבצע זירוז לידה טבעי או מלאכותי, ואם ניתן, כדאי לתת ללידה להתפתח בקצב הטבעי של הדברים. עם זאת, ישנם מצבים רפואיים המצריכים זירוז לידה. בכל מקרה חשוב לדבר עם הצוות הרפואי על-מנת לקבל החלטה נכונה.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד


© כל הזכויות שמורות, 2011-2015 Tnok.co.il – פורטל הריון ולידה